Celkem devět obydlených sopečných ostrovů jsou Portugalské autonomní území (mají tedy třeba vlastního prezidenta). Přímá linka z Prahy vás vyloží na tom největším a nejhustěji obydleném z nich - Sao Miguel. Odtud už se můžete rozletět na všechny okolní ostrovy. Každý z nich je charakteristický trochu něčím jiným - jeden má bílé pláže (Santa Maria), další nejvyšší horu Portugalska (Pico) a jiný třeba hodně divokou přírodu (Flores). Sao Miguel má od každého něco, proto jsme první týden strávili právě tam.
Ostrov je to sice v rámci Azor největší, nicméně přejet autem na délku ho zvládnete pod dvě hodiny a na šířku to nezabere víc než 15 minut. To by mohlo vést k myšlence, že za dva dny tam není co dělat. Záleží samozřejmě jak to pojmete, ale týden se tam nudit nebudete. Laguny v krásných cedrových lesích, vodopády, vyhlídky do zatopených sopečných kalder, horké prameny, cesty lemované kvetoucími hortenziemi, čajová či ananasová plantáž i písečné pláže. Ostrov je v rámci Azor turisticky nejnavštěvovanější, takže nečekejte nějakou velkou samotu. My jsme nahodili dovolenkový mód, kdy dopoledne patřilo výletu a odpoledne už jen koupačce v bazénu či oceánu.
Po týdnu jsme přeletěli na ostrov Terceira, který je zhruba o polovinu menší než Sao Miguel. Přestože je Terceira známá spíše kulturou - památkově chráněným centrem města Angra do Heroísmo, býčími zápasy a kulturními festivaly - tak i tady je krásná příroda. Místy si člověk připadal jako na Šumavě (mokřady, cedrové lesy co vypadají jako smrkové), o kousek dál to byly pastviny jak na Vysočině, u toho jeskyně vystřižená z Moravského krasu a z vyhlídky to celé vypadalo bradavicovitě jako České Středohoří. Plus jako bonus k tomu máte ty pláže nebo krajinu kde nedávno tekla láva. 300 let zpátky je z hlediska přírody jen mžik.
Možná se mě na Terceiře líbilo o chlup víc než na Sao Miguelu. Zda to bylo díky menšímu počtu turistů, pláži na dohled nebo dobré hotelové snídani, říct nedokážu. Kluci to měli jednodušší - nejdřív se jim hrozně líbil hotel v Praze před odletem, pak bylo nejlepší ubytování v obrovském apartmánu uvnitř typické venkovské usedlosti na Sao Miguel a pak zas pro změnu byl nejvíc nejlepší hotel na Terceiře.
Terceira - vyhlídka Serra do Cume
Nebudu popisovat jednotlivé výlety, to si zvládnete naplánovat i beze mě. Přihodím raději tři věci, které byly trochu jiné než naše očekávání nebo nás překvapily jiným způsobem.
1. Čtvero ročních období během jednoho dne
Všude se dočtete, že počasí se tu mění opravdu rychle. Než oblíknete nepromokavou bundu, tak to bude zas na sluneční brýle a tak pořád dokola. My jsme měli to štěstí, že to bylo víceméně jen na ty sluneční brýle. Déšť jsme viděli třikrát, pokaždé jen z okna, nikoliv na výletě. Mimo léto by počasí bylo asi výrazně pestřejší. Takže to byla v tomto směru trochu nuda, ale nestěžujeme si.
Mistérios Negros (Terceira), Boca do Inferno (Sao Miguel), Passagem das Bestas (Terceira)
2. Koupačka v oceánu
Že se na Azorách lidi občas koupou jsme tušili, ale že bude mít voda 25° a my si užijeme i krásné písečné pláže už ne. Dokonce jsem si kvůli tomu zajel do místního Decathlonu koupit nové plavky, ať nedělám ostudu ve starých.
Praia da Vitória (Terceira), Santa Barbara - Ribeira Grande (Sao Miguel)
3. Po desáté bez šance
Pokud si ráno rádi přispíte a na výlety vyrážíte až po desáté, tak budete mít v sezóně smolíka. Na nejkrásnějších místech nezaparkujete. My s tím problém neměli, ale po návratu k autu byla situace vždy stejná. Plné parkoviště a kupa kroužících aut čekajících až někdo odjede.
U nejvíce atraktivních míst ostrova to bylo asi jako na Pradědu - ráno v pohodě, kolem poledne už lidí celkem dost. Taky záleželo kam konkrétně jste vyrazili. U čajové plantáže například panoval dopravní kolaps, ale na asi 1,5 km dlouhém trailu od plantáže k blízkému vodopádu jsme nepotkali vůbec nikoho.
Raději ještě upřesním, že se to týkalo jen ostrova Sao Miguel, na Terceiře problém s parkováním či přeplněností nikde nebyl. Další ostrovy budou pravděpodobně ještě prázdnější.
Suma sumárum
Celkově návštěvu Azor rád doporučím asi komukoliv. Máte tam hory nad 1000 metrů (i nad 2000 pokud zaletíte na Pico), krásné lesy a jezera, pláže s vodou na koupačku (v létě), horké prameny i historická města. Pokud je váš žaludek v pořádku, tak můžete pozorovat velryby nebo delfíny. A především je k dispozici stálé počasí po celý rok. Respektive stále nestálé, ale víte jak to myslím.
Můžete si udělat tour po všech ostrovech a pozorovat, co je na kterém z nich unikátní nebo naopak společné. Nebo zevlit jen na jednom či dvou, podobně jako my.
Jen pokud byste se tam chystali v létě, tak doporučuju řešit ubytování i půjčení auta hodně dopředu. Kromě toho, že to v letní sezóně není úplně levná sranda, tak může být problém s dostupností.
Z Prahy jste tam přímým letem za 4,5 hodiny, což je podobně daleko jak na Kanáry. Nebo si můžete výlet zkombinovat s návštěvou Lisabonu či Porta, odkud tam létají přímé lety několikrát denně. Nebo si tam můžete protáhnout nohy cestou do Ameriky. Ze Sao Miguel i Terceiry létají každý den přímé linky do několika amerických či kanadských měst.
Pár fotek
Lagoa Azul (Sao Miguel)
Serra do Cume (Terceira), Trilho das Lagoas Rasa e Santiago (Sao Miguel)
Cascata do Grená Furnas, Janela do Inferno, Salto do Cabrito (Sao Miguel)
Lagoa das Furnas (Sao Miguel)
Miradouro de Santa Iria, Fenais da Luz (Sao Miguel)
Angra de Heroísmo (Terceira)
cesta k Salto da Cidreira, trek k Janela do Inferno (Sao Miguel)
Trilho das Lagoas Rasa e Santiago (Sao Miguel)
Pico Gaspar (Terceira), Lagoa das Empadadas (Sao Miguel)
Ermida de São Pedro (Sao Miguel)