Práce
Rok 2018 byl z pracovního hlediska zcela jednoduchý. Pracoval jsem většinu času pro CN Group a jen výjimečně bral jiné zakázky. Většinu roku se to tedy podobalo klasickému zaměstnání s jediným rozdílem, že jsem měl teoreticky volné pátky. Prakticky jich zas tak moc volných nebylo.
Mnohem více času jsem strávil v Praze nebo na pracovních cestách. Celkem jsem za celý rok prospal téměř třicet nocí v nejrůznějších hotelech. V závěru roku už mě to moc nebavilo a byl jsem rád za každý týden, kdy jsem do Prahy jel už jen na otočku.
Začátkem roku jsem přestal chodit do coworkingu a pracoval jen z domu. Celkem to šlo, jen se to blbě kombinovalo s úterním badmintonem. Tak jsem si na zkoušku zaplatil deset vstupů do nového olomouckého coworkingu Vault 42. Je to kousek na badec, je to v centru (nespočet možností kam na oběd) a je tam dostatek místa. Moc mi ale nevyhovovala možnost začít až v 8:30 (pokud nejsem stálý člen). Další vstupy jsem si už nekupoval a od podzimu už pracuju zase jen z domu.
Coworking Vault 42, foto Vault 42.
Main stage
Co jsem dělal konkrétně? Už víc než dva roky pomáhám s kódováním na Bunte.de a protože v IT se lidé mění hodně rychle, tak jsem na projektu služebně druhý nejstarší. Mít možnost ovlivňovat fungování a vzhled něčeho, co vidí každý den stovky tisíc lidí je parádní zkušenost.
Měl jsem také možnost vyzkoušet si pozici UX a UI designéra naplno při transformaci velké bankovní webové aplikace. Cílem je přepsat oldschool appku do nových technologií a mým úkolem je dodat doslova sexy UI. Je to pro mě zcela nová zkušenost, takže začátky byly dost náročné ale podle ohlasů klienta se to zatím daří.
Design sprint
Během roku jsme ve firmě zapracovali na Design sprintech, kterými se snažíme rozbíhat nové projekty. Zjednodušeně řečeno jde o pětidenní proces, kdy v pondělí ráno máte problém o kterém nic nevíte a v pátek máte otestováno možné řešení a hromadu poznámek k tomu. Předchází se tak situaci, že se začne něco vyvíjet, za půl roku vznikne první verze a při testování se zjistí, že je to úplně mimo.
O prázdninách jsem si v Mnichově jeden takový Design sprint vyzkoušel. Podobně jako školení byla i toto pro mne zcela nová role. Najednou nesedím někde za počítačem a nešudlám si svůj kód, ale v košili! (Piškot v košili!) postávám s ostatními okolo whiteboardu a plně soustředěný se snažím přijít na to, co by například mohlo ohrozit způsob zadání určitého typu reklamy velkého německého vydavatele. Expert hadr.
Bokovky
Z bokovek bych mohl jmenovat třeba kódování webu eklasa.cz a naopak nemohl jmenovat (vzhledem ke smlouvě) jeden web pro objednávku pizzy nejmenovaného největšího českého výrobce baget. V obou případech jsem si vyzkoušel, jak odlišná je práce pro klienty v ČR a zahraničí. Nekompetentní lidé v roli decision makerů, mizerný důraz na UX a hlavně nesmyslné termíny. U obou projektů se tlačilo na rychlé dodání práce do pevně daného data, aby pak byly dokončeny reálně o několik měsíců později.
Jako bokovku bych mohl označit i školení. Na jaře jsem si vyzkoušel proškolit děvčata z Czechitas v základech HTML a CSS. Na podzim jsme pokračovali responsivním webem a frameworkem Bootstrap. A nakonec v říjnu jsem pro jednu velkou vývojářskou firmu připravil třídenní školení současného webového frontendu. Chvílema to bylo dost náročné, ale opravdu neskutečně mě to odborně posunulo a dodalo jistotu a nadhled nad mým oborem. Více o školení jsem se rozepsal v samostatném článku.
Kam dál
Každodenní komunikace s klienty v angličtině mi pomohla opět o kousek zlepšit moji úroveň speakování. Konečně už nemívám trauma před vícedenními workshopy s klientem, kdy kromě pracovních věcí, které mám už celkem dobře zažité, dojde i na small talk u piva. Ale pořád tam vidím hodně velký prostor pro zlepšování.
Další oblast, kterou bych chtěl v příštím roce víc prozkoumat, je Javascript. Neplánuju kariéru frontend vývojáře, ale protože všechny nové aplikace jsou založené na některém z JS frameworků, tak bych rád měl větší nadhled. Z hlediska mého zaměření nemám problém dělat menší úpravy v JS kódu, ale jsem si u toho jistý asi stejně jako kolegové, když musí něco změnit v CSS.
Lajfhacking
V minulém roce frčela Hluboká práce a na webu se každý předháněl, jak ji aplikoval do života. Zpočátku jsem se také snažil bloky hluboké práce nějak striktně oddělovat a značit v seznamu úkolů. Nakonec jsem ale skončil u jednoduchého pravidla, že hlavní pracovní blok je mezi 8 - 10h a cokoliv později už bude s rizikem vyrušování.
Několik let po sobě mi celkem dobře funguje blokování všech "rušících" webů v prohlížeči během pracovní doby nebo pravidlo nečíst emaily před polednem. Notifikace v mobilu žádné nemám, respektive mám i vypnutý internet, takže v tomhle směru nemusím nic nastavovat.
Úklid financí
Konečně jsem se dokopal k vytvoření přehledu nad financema. Dlouho jsem se tomu vyhýbal, pak jsem dlouho hledal výmluvy proč to nedělat a poté dlouho hledal vhodnou formu. Nakonec jsem to všechno nasázel do Excelu. Konečně mám na jednom místě všechny příjmy, spoření i výdaje. Člověk by nevěřil, co všechno vlastně během roku platí. Teprve když si pod sebe naskládáte všechny platby a sečtete je za celý rok, tak vám často dojde jak zbytečné některé platby jsou. Konečně mám trochu přehled, co mě v jakém měsíci čeká za platby, vidím zda nám někde roste nebo klesá spoření i kolik asi vydělám v následujících měsících. Fakt doporučuju. Výborný článek na toto téma napsal loni Víťa Válka.
Během roku jsem stal plátcem DPH, což mě donutilo nejen k finanční disciplíně, ale taky k pořízení datové schránky. Každý měsíc musím podávat přiznání k DPH a jinak než elektronicky už to nejde. Tím taky trochu narostla administrativa, byť je to zatím stále bez problémů zvládnutelné a zabere mi to řádově pár hodin za rok.
Sportem ku zdraví
Z hlediska pohybu to bylo letos trochu jako na houpačce. V únoru jsem si užil parádní závody v Portugalsku, na Tesáku jsem přežil dlouhý orienťák ve sněhu, v březnu jsem kvůli kolenu vůbec neběhal, v květnu jsem se trochu rozběhal abych pak v Irsku zdárně přežil tři dny orienťáku v úžasných terénech a hned po návratu ukořistil třetí flek na béčkách. Následovaly pracovně vytížené prázdniny a podzimní školení, kdy jsem se k běhání moc nedostal.
Díky tomu, že jsem přestal řešit všechny běžecké čelendže, jsem na podzim konečně trochu vyvětral bajka, který několik let postával v koutě. Doufám, že příští rok se na čerstvý vzduch dostanu častěji a je jedno, jakým způsobem.
Buks
Přelouskal jsem 25 knih ve vyváženém poměru zajímavých naučných knih a oddechových detektivek. Z těch naučných bych doporučil So Good They Can't Ignore You alias Tak dobří, že vás nepřehlédnou, o které jsem se více rozepsal v samostatném článku. Z oddechovek doporučím detektivní sérii s Harry Boschem. V tuhle chvíli čítá dvacet knih, ale začít se dá klidně odprostředka.
Jako knihu, která nejvíc změnila můj život, bych nominoval Proč spíme od Mathew Walkera. S prací přes noc jsem pomalu končil už v minulých letech, ale teprve díky této knize vím proč. Najednou si mnohem víc vážím spánku. Není to pro mne nezajímavá nutná pauza, co mi brání pracovat dvacet hodin denně, ale je to najednou strašně důležitá část dne. Kromě toho je to mimořádně čtivá kniha bez většího množství vaty. Dozvíte se mraky zajímavých informací, se kterými můžete machrovat na libovolném večírku.
Během roku konečně vyšel poslední díl sci-fi trilogie Vzpomínka na Zemi od čínského spisovatale Liou Cch'-sin. Chápu, že každý není nutně fanouškem skaj-faj, ale tahle trilogie je suverénně nejlepší dílo žánru, které jsem četl. Po trochu rozvážném prvním díle jsou ty dva následující hustou jízdou se spoustou zajímavých otázek a odpovědí o životě, lidech, vesmíru a tak vůbec. A není to opravdu jednoduché čtení.
Zajímavé krátké čtení
- Jak podnikat s děckama na hlavě
- Chcete lepší víkend? Vyzkoušejte páteční pracovní revizi
- Working for a Company vs. Working for Yourself
- 10 fuckupů za 20 let podnikání
- 10 let, 10 měsíců a 10 dní na volné noze
- Jak v práci vzdorovat bulšitu
- 8 tipů na články o cenotvorbě
- Tajemný kmen. Mileniálové
- Jak se mstíme na dětech
- Zibura: Prázdniny v Evropě mi ukázaly, že žijeme v nejzajímavější části světa
- O čínském sociálním kreditu