Japonsko 2/3 - Okinawa

Šest měsíců po svém překvapivém vítězství v turnaji karate se Danny dozvídá, že jeho japonský učitel Mijagi odlétá na Okinawu za umírajícím otcem... Takto začíná film Karate Kid II. Jeden z prvních filmů co jsem viděl sám (rozuměj bez rodičů) v kině. Jeřábí kop, karate a Okinawa jsou jediné co si z něj pamatuju. Díky němu jsem na hodinách zeměpisu vždy s Okinawou machroval a plánoval, že se tam někdy podívám. Tak jsme tady.

okinawa

Po chrámech a zahradách v Kjótu jsme se zaletěli na týden rekreovat do japonského Tichomoří. Konkrétně na ostrov Okinawa, centra stejnojmenné prefektury a bývalého království Rjúkjú. Přesun z Kjóta na Okinawu není jen změnou klimatickou, ale také kulturní. Po tmavých oblecích ani památky, všichni tu mají havajské košile. Asi jako když přejedete z Německa do Španělska. Jen ten japonský pořádek zůstává i zde.

Havaj

Bydlíme spíše na severní části ostrova, kam jsme se přesunuli půjčeným autem (samozřejmě Toyotou). V Japonsku se jezdí vlevo, což jsem si vyzkoušel už vloni v Irsku. Oproti evropským autopůjčovnám je zde automatická převodovka základ, naopak lehce připlatit si můžete za hybridní pohon. Hybridy jsou tady vůbec velmi populární, viděli jsme i hybridní dodávky nebo městské autobusy. Oproti Irskému Aurisu máme v naší malé formuli prohozené páčky stěračů a blinkry, takže první polovinu cesty jsem na křižovatkách poctivě stíral.

Dopravní značení je přehledné, provoz mimo města minimální, kvalita povrchu asi jako u nás. Pozor je potřeba jen dát na semafory umístěné vždy za křižovatkou (podobně jako v Americe). Jediným okinawským specifikem jsou snad jen značky "Pozor krabi přes cestu".

Maximální rychlost je na Okinawě většinou 40 - 60 km/h (na dálnici 80 km/h), takže to chvilku trvá, než někam dojedete. Naštěstí to místní zas tak moc nedodržují.

okinawa

Máte doma akvárko?

Jedním z velkých turistických magnetů Okinawy je třetí největší akvárium světa - Okinawa Churaumi Aquarium. Kromě obrovské nádrže se žraloky obrovskými je uvnitř také mnoho menších akvárií včetně korálového útesu nebo nádrže s možností podrbat hvězdice a mořské okurky. Okolo akvária je pak volně přístupný obrovský park s krásnou pláží, dětskými hřišti nebo nádržemi s želvami, delfíny a kapustňáky. Máme to štěstí bydlet doslova přes plot od tohoto akvárka a parku, takže jsme v parku strávili dost času.

akvárko

akvárko

Korálky od Natálky

Okinawské ostrovy jsou obklopené korálovými útesy s velmi bohatou podmořskou flórou i faunou. Dobře poznat je to možné už na pláži plné drobných úlomků korálů. Za odlivu je možné se kolem útesů projít a pozorovat různorodé mořské potvory.

Zdejší pobyt jsme vzali hodně dovolenkově a do žádných velkých akcí jsme se nepouštěli. Zajeli jsme si na nedalekou zříceninu hradu nebo prozkoumali nejsevernější bod ostrova včetně krásné ukázky tropického krasu. Jinak jsme si užívali plážového a bazénového povalečství.

Hrad Nakijin

Cape Hedo

Zítra balíme batohy a mizíme opět na letiště. V naší cílové destinaci je aktuálně o patnáct stupňů méně, takže si tam alespoň ochladím svoje spálená záda. Čeká nás asi půlmilionové město s nejkrásnější zahradou v Japonsku.

Mohlo by se ti taky líbit

Zpátky na přehled