Prázdniny v Zahradní ulici

Tak toto úterý v pravé poledne byla konečně dobojována téměř tříměsíční bitva s názvem základová deska. Stavěli jsme většinu času ve třech lidech - hlavním stavbyvedoucím byl Tatík (tchán), který je dostatečně nadán všemi řemesly, následovala Šéfová (Janča), která hlídala všechny míry, vzdálenosti, objemy (a pouštěla se i do zemních prací) a v hierarchii nejníže jsem pak byl já na pozici dělníka (co jiného s informatikem na stavbě). Na stavbě se také občas objevilo několik posil z Jančina příbuzenstva a na nejhorší fušku se tu stavil i Boban.

Tento elaborát nemá za cíl popsat správné stavební postupy, nebo snad nedejbože někoho inspirovat, ale (podobně jako celý tento web) formou stavebního deníku zaznamenat průběh stavby pro budoucí sklerotické večery.

Pár faktogeografických údajů na úvod - stavíme na 900m2 velkém pozemku na Července, zhruba 300m vzdušnou čarou od současného bydlení. Budoucí domek bude obdelníkový o celkové ploše 148m2 a samozřejmě přízemní. Pozemek vlastní Janča od roku 2007, takže na úvod foto, jak to tu tehdy vypadalo.

leden 2007

Říjen 2009 - čistka pozemku

V roce 2009 jsme sklidili švestku (teď dopíjíme poslední půllitřík slivovice z tohoto stromu a je to fakt lahoda) a následně provedli na pozemku čistku. Kromě dvou smrčků, které jsme přesadili už dříve, šly všechny stromy pryč - buď rostly na místě budoucího domu, nebo byly prohnilý a dutý, že by stejně brzo spadly.

říjen 2009

29.4. - studna

Po více než roce papírování konečně dorazil bagr na kopání studny. Za pár hodin hotovo a máme vlastní vodu.

duben 2011

30.7. - skrývka

Konečně se dostáváme k samotné stavbě desky. Na jaře jsme v pohodě vyběhali ohlášení stavby (nic tragického, čekal jsem to výrazně horší) a v polovině července jsme chtěli začít. Oříškem se ukázalo sehnání bagru na skrývku - nejblíže bydlící bagrista (300m od pozemku) byl na dva týdny pryč a ani ostatní nevypadali, že by měli čas. Nakonec jsme tedy počkali, zařídili si mezitím přípojku elektřiny a 30.7. nastal ten slavný den, kdy nám byl přivezen bagr a za tři hodinky nám shrnul prostor pro stavbu domku i čurbajs okolo.

30.7.2011

31.7. - zárodek stavební boudy

Hned druhý den jsme dostali tip na zárodek stavební boudy. Za pětistovku jsme i s dopravou získali starou kostru z Avie. Na úvod to byla trochu vzdušnější bouda.

31.7.2011

3.-8.8. - Vytyčení stavby

Pár dní po skrývce dorazili z mé Olomoucké firmy geodeti a zhruba za hodinu nám zaměřili rohy domu. Kontrolní měření jsme si vyzkoušeli pomocí univerzitního dálkoměru. Odpoledne před kopáním základů vysypala Janča s Tatíkem vápnem průběhy základových pásů a čekaly nás dva dny práce.

srpen 2011

9.8. a 10.8. - kopání a betonování základů

V úterý po hodech dorazil znovu bagr a za dopoledne vykopal základy domu. Odpoledne jsme pásy lehce doupravili, hromosvodář nám natáhl zemnící pásky, natáhly se roxory a sdrátovaly k sobě.

srpen 2011

Druhý den dorazil z místní betonárky 4x mix s betonem B20 (celkem 18,5m3), který bylo potřeba propádlovat, aby se dostal do všech zákoutí základů. Po obědě jsme beton ještě porovnali, aby byl v rovině a zapíchali do něj roxory zhruba po 1m. Následovala technologická přestávka až do konce srpna (Piškot Kap, dovolená stavbyvedoucího).

srpen 2011

19.8. - stavební bouda

V mezičase jsme si navezli od Bufura za lahev slivovice (ještě nepředané) desky na oplášťování boudy a v pátek jsme se pustili do stavby. V dalších dnech ještě bouda získala pěkné dveře a postupně se začala plnit nářadím.

srpen 2011

3.-17.9. - ztracené bednění

Tak tahle fáze moc neodsejpala. Na stavbu jsme se pořádně dostali jen párkrát, takže to trvalo tak dlouho. Práce s tvárnicemi, co váží 30-40kg taky není úplně za odměnu. Jeli jsme pěkně pečlivě, skoro jak kdyby se zdilo už patro a ne bednění co půjde pod zem. Počasí v září (i v první půlce října) ale přálo, pivko taky bylo, takže pohoda.

září 2011

23.9. - betonování ztraceného bednění

Na tuhle akci bylo nutné povolat posily (i z dalekého Hradce), takže jsme se sešli v letošní nejsilnější sestavě 5 mužů a jedné dívky. Z místní betonárky dorazilo 8 kubíků, které jsme lapli do důmyslného bazénu a rozváželi kolečky. Tohle už moc legrace nebyla, v podstatě jsme jeli od rána do odpoledne nepřetržitě. S rukama až na zem jsme to pak šli zapít na nádraží do hospody a doma pak doladit slivovicí.

září 2011

24.9.-6.10. - hutnění

Následovala fáze zavážení desky, v průběhu které jsme natahali rozvody pro odpady, vodu a elektřinu. Poté, co jsme navezli, rozmlátili a rozhrabali všechnu potřebnou zeminu do výšky první řady bednění přišla na řadu krátká epizodní role pro žábu, neboli vibrační pěch. Z reakcí na internetu jsem měl z tohoto stroje trochu respekt, naštěstí se ukázalo, že zbytečný. Po počátečním hopsání nám přispěl radou pracant od sousedů a hned to šlo lépe. Odpoledne jsme pak napustili potrubí vodou a otestovali tak, že je všude řádně utěsněné. Další tři týdny jsme čekali, až bude mít bagrista čas a až nám navezou objednaný štěrk, takže opět technologická přestávka.

září 2011

21.-25.10. - štěrk, hutnění a betonování

Závěr už šel jako po másle. V pátek jsme si s Tatíkem připravili šalování, v sobotu jsme ho dokončili a stihla se opláštit i stavební bouda. V neděli na oběd dorazil bagr a 50tunama štěrku nám zasypal desku. V pondělí jsme to přejeli žehličkou, dovozili ještě pár koleček štěrku a opět zažehlili. Odpoledne jsme pak zpevnili šalování, připravili trubky na stahování a pověřili odpovědné osoby, aby se pomodlili a zajistili nám úterý bez deště.

24.10.2011

Těžko říct, jak to kdo má v nebi zařízené, ale v úterý celé dopoledne pršelo. Já bych betonování asi odvolal, ale pořád jsme věřili, že přestane, tak jsme do toho šli. Ano, opravdu přestalo, bohužel až v době, když už bylo hotovo. Aspoň jsme si po těch všech slunečných dnech užili trochu toho blátíčka. Každopádně do desky padlo přesně 25kubíků betonu B20, s rozhrnutím pomohli stréc Rosťa a Bufur a přesně v poledne byla deska hotová. Včera jsme ještě vytáhli z betonu některé trubky, pomocí kterých se to srovnávalo a vzniklý kanálek se zamázl potěrem.

25.10.2011

Závěrem

Samozřejmě by deska šla sfouknout bez problémů za jeden až dva týdny, ale pokud nikam nespěcháte a chcete ušetřit, tak vám nic jiného nezbyde než počkat jak je potřeba. Oproti stavbě desky firmou na klíč jsme ušetřili zhruba 100-140tis., což už je částka, za kterou těch pár dní na čerstvém vzduchu stojí obětovat. Příští rok je v plánu hrubá stavba, tak nám držte palce.

Galérka

Mohlo by se ti taky líbit

Zpátky na přehled