Piškot Kap, no. 11

Již jedenáctého pokračování se dočkal závod, který se snaží posunovat hranice sousloví orientační běh. Kam se tato imaginární čára posunula si mohli o víkendu vyzkoušet na vlastní kůži účastníci víceetapového závodu Piškot Kap 2006.
Vzhledem k tomu, že jsem se v aktech státní správy přesunul z kolonky student do kolonky pracující, tak se po několika letech vynechala čtvrteční etapa (kterou nahradil Mírův prolog) a vše začalo v pátek večer nočním závodem. Kolem desáté večerní jsem na stromy u chaty rozvěsil devět papírů, na kterých byl vždy popis jedné kontroly. Neutrální slovo popis jsem zvolil záměrně, neboť ke každé kontrole vedla jinak trnitá cesta - v libovolném pořadí bylo nutné zdolat ortofoto, dvě fotografie s kontrolou, klasický paměťák, azimut, pärsona (levá, pravá), kvízový paměťák a na závěr i dvě šifry. Limit byl stanoven na 90 minut a je nutné říci, že se s nocí všichni vyrovnali více než dobře a i moje těžká orienťácká šifra byla prolomena. Zvítězila lehce překvapivě Martina (obhájkyně loňského prvenství) před Lenkou (obě s plným počtem kontrol) a Márou (bez jedné kontroly).
Poté, co se již v předchozích ročnících v horských etapách proběhaly snad všechny kouty v okolí chaty, bylo nutné změnit měřítko a prostředek. A s podporou silné oddílové bajkové lobby se podruhé (v roce 2001 bylo MTBO) konala bajková etapa. Kontroly byly rozesety od Třebechovic směrem na Orlické hory - nejvzdálenější kontroly byly v okolí Rybné nad Zdobnicí, Skuhrova nad Bělou či Dobrušky. Limit byl vzhledem k odpolední etapě stanoven na 4 hodiny, což pro někoho bylo akorát a někomu to nestačilo. Místo tradičních lampiónů a kleští bylo nutné na kontrole správně zodpovědět otázku vztahující se k danému místu, takže celý závod získal lehce vlastivědný charakter. Nejvíce bodů si sice přivezl Heppy, ale prasklý ráfek a následný pozdní příjezd ho odsunul do hloubi výsledkové listiny. Z vítězství se tak mohli radovat Jedla s Márou, kteří na dojezdu nechali duši a v cíli padli jak dvě mrtvoly.
Pivní etapa se konala opět v těsném okolí chaty a bylo nutné najít kontroly zakreslené na fotkách z minulých ročníků (takové černobílé foto z roku 1996 určitě potěšilo). Rychlost (běhu i záklopky) tentokrát nehrála až tak silnou roli, závodníci s nulovým počtem chyb by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Díky tomu se do finále dostala dost nečekaná sestava - proti očekávanému finalistovi Heppymu nastoupila MaTo a Boban. Heppy nakonec zvítězil, před Bobanem a Martinou. Kdo by to byl před začátkem řekl. Poslední startující běželi již v mírném dešti, který nás neopustil po většinu večera. Naštěstí jsme se všichni vešli do oddílového tunelu, popřáli všem jubilantům, zabékali, sežrali pár kilo steaků a kolem půlnoci již bylo po dešti.
Poslední etapa byla zajímavou premiérou kolektivní hry v soutěži jednotlivců. Nápad dodala Adéla a spočíval v tom, že se startovní pole rozdělilo do několika družstev (zde 4) po stejném počtu osob (5) a každé družstvo se přesunulo na stanovené místo na okraji vymezeného území (asi 450m x 450m), kde si připnuli na hruď i záda startovní číslo a v domluvený čas se vrhli do bojového prostoru. Zde se snažili objevit kontroly (jejichž počet neznali) a nejlépe také soupeře, jehož číslo a jméno si museli zapsat. Čísla se mohla zakrývat pouze vepředu či vzadu, ale ne zároveň. Bojový prostor byl z větší části tvořen dobře průhledným lesem, takže k zajímavým kontaktům docházelo prakticky nepřetržitě. Nejúspěšnějším týmem se nakonec stalo družstvo C ve složení Mára, Jedla, Starouš, Jirka a Hanka.
V závěrečném zúčtování si tak pro vítězný pohár a láhev Rychlých špuntů došel Mára, který se do vedení dostal již po druhé etapě a s bezpečným náskokem si vítězství pohlídal. Stříbro tentokrát zbylo na Heppyho a historický bronz slaví nečekaně díky pivní etapě Bob.
Podrobné výsledky jsou zde, můžete se také pokochat více než stovkou fotek od Zuzky.

Galérka

Mohlo by se ti taky líbit

Zpátky na přehled